Daily Archives: 19/02/2018

Skuadra e ligës së dytë eliminon Cityn nga FA Cup (VIDEO)

Loading... Wigan Athletic ka bërë befasinë më të madhe, duke eliminuar Manchester Cityn nga FA Cup Manchester City është mposhtur 1:0 nga skuadra e Championshipit, Wigan Athletic, për t’u eliminuar nga FA Cup. Golin e vetëm dhe të fitores e ...

Read More »

Pesëdhjetë vjet nga demonstratat e Tetovës

Loading... Nga Fadil LUSHI Shkrimin e radhës po ia dedikoj një ngjarjeje sa humane po aq edhe emancipuese. Një ngjarje, që dita-ditës humb shkëlqimin, duke kaluar në pronësi të harresës sonë kolektive. Është një ngjarrje që thjeshtë do të dehumanizohet ...

Read More »

Kuvendi nesër do ta shqyrtojë kërkesën për zgjedhje të anëtarëve të rinj të KSHZ-së

Loading... Kuvendi do të diskutojë propozimin e deputetit të VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski, për shpalljen e një njoftimi publik për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të KSHZ-së. Në seancën, e cila është planifikuar për orën 12:00, propozimi i vendimit për kryetar, ...

Read More »

FOTO/ Kur’ani i lashtë ‘zbulimi më i madh për botën myslimane’

Loading... Një kopje e lashtë e Kur’anit e gjetur në Universitetin e Birmingemit mund të ketë qenë e Abu Bakr, një prej të parëve myslimanë në botë. Datimi me radiokarbon, kur u krye, gjeti fragmente që mund të jenë të ...

Read More »

Zbulohet sekreti 100 vjeçar i një portreti

Loading... Për më shumë se 100 vjet, një kuti me zbukurime të dizajnuara për të festuar dashurinë dhe erotizmin, bartte një sekret historik. Por falë një kuratori në një galeri të famshme në Londër, vepra e shekullit të 18-të e ...

Read More »

Kjo kafshë mund të na shpëtojë nga ndryshimet klimatike

Loading... Për shumë persona, ngrënia e mishit të lopës është një kontradiktë. Nëse i pyesim ekspertët e klimës, ata do të thonin se mishi i lopës do duhej të konsumohej shumë më pak. Shtetet e zhvilluara kanë ardhur në përfundim ...

Read More »

VIDEO/ Ku ka përfunduar thesari i Gedafit?

Loading... Ku ka përfunduar thesari i Gedafit? Askush nuk e di me saktësi, po kështu askush nuk e di se sa është shuma, edhe pse qarkullon shifra e një pasurie gjigante, diku tek 200 miliardë dollarë (sa për krahasim, pasuria ...

Read More »

The Economist: Pse është i rrezikshëm shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Loading... Kosova festoi një dekadë e pavarur. Shqiptarët, që përbëjnë shumicën e popullsisë festuan, serbët që jetojnë në enklava, jo. Me këto fjalë e nis “The Economist” artikullin, ku në vëmendje janë zërat e shtuar në Beograd për një ndarje ...

Read More »

Kouchner i kënaqur me Kosovën por thotë se pajtimi etnik do shumë kohë

Loading... Bernard Kouchner që e kishte qeverisur Kosovën në vitet e para të çlirimit është kthyer në Prishtinë. Dekada më vonë ai po kënaqet me atë që po sheh derisa ka porosi për qytetarët e Kosovës për përmbajtje nga pritjet ...

Read More »

Gjatë kësaj jave priten tri seanca ndaj Azem Sylës

Loading... Pas disa shtyrjeve të njëpasnjëshme, kjo javë përfundimisht pritet të shënojë dhënien e fjalëve hyrëse në gjykimin ku Azem Syla dhe 21 persona të tjerë po akuzohen për vepra që lidhen me tjetërsimin e pronave shoqërore. Konfirmimi për mbajtjen ...

Read More »
Loading...