Home » Ekonomi

Ekonomi

Divorci më i shtrenjtë në botë

Loading... Multimiliarderi rus, Roman Abramovich ka deklaruar sot se po divorcohet nga gruaja e tij e tretë pas 10 vitesh martesë. Oligarku rus, pasuria e të cilit mendohet të jetë mbi 7 miliardë euro, dhe bashkëshortja e tij 36-vjeçare, Dasha ...

Read More »

Ministri Bekteshi takoi ambasadorin britanik  Garrett

Loading... Shkup, 04.08.2017 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshisot realizoi takim pune me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Charles Garret. Ministri Bekteshi me këtë rast tha se Maqedonia dhe Mbretëria e Bashkuar kanë bashkëpunimtë mirë ekonomik  dhe se i njejtë mund të intensifikohet nëmë shumë fusha. Në takimin në ...

Read More »

Rishikimi i Buxhetit, nesër rikthehet në Kuvend

Loading... Prej nesër të përzgjedhurit e popullit do ta përgatitin arkën e shtetit. Debati parlamentar për rishikimin e buxhetit nuk guxon të zgjasë më shumë se pesë ditë. Afati i këtillë pengon që të bëhen obstruksione me prapavijë politike. Debati ...

Read More »

Bekteshi – Plomp: Shkëmbimi i përvojës holandeze në sferën e bujqësisë dhe energjetikës

Loading... Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot realizoi takim pune me Ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në vendin tonë W.Wouter Plomp. Ministri Bekteshi në takimin njoftues me ambasadorin holandez vlerësoi bashkëpunimin mes dy vendeve shumë intenziv dhe të suksesshëm, ndërsa ...

Read More »

“Instituti për zhvillim ekonomik”- Tetovë, e zgjeroj  bashkëpunimin edhe me ambasadën e Japonisë

Loading... Nga ambasada  Japoneze, delegacionin në krye me drejtorin z.Nexhat Bexheti dhe me prof.Dr Merale Fetahi –Vehapi  e priti përfaqësuesi i ambasadës Japoneze z. Toyokazu Kubota. Pas njoftimit me punën, aktivitetet e veprimtarisë së “Institutit për zhvillim ekonomik”-Tetovë, nga ana ...

Read More »

Ekonomi: Investimet kineze në Ballkan me mjaft dyshime !

Loading... Investimet kineze vazhdojnë të rriten në Ballkan, por transparenca e tyre mbetet e  dyshimtë, thuhet në raportin e fundit të Insitutit Europian për Studimet e Sigurisë, që mban titullin “Korrupsioni në rajon dhe lidhja me Kinën”. Ndërsa institucionet europiane ...

Read More »

Ministri Bekteshi prezantoi projektet investuese në Pragë (FOTO)

Loading... Ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi, sot në Forumin për Investime Kina – Evropa Qendrore dhe Lindore, i cili mbahet në Pragë të Republikës së Çekisë gjatë periudhës 17 deri më 19 korrik, i prezantoi projektet aktuale për investim në ...

Read More »

RISI: BITCOIN ATM I PARË NË KOSOVË !

Loading... Jetojmë në një epokë kur monedhat kriptografike janë bërë temë diskutimi nga mediet, shoqëria civile dhe investitorët. Sa më shpejtë të kuptohet kjo lëvizje si një risi teknologjike e ashtuquajtur BlockChain e cila vjen nga transformim madh i Teknologjisë ...

Read More »