Intervista

Intervista

Daniel Serwer tregon pse u kërkua shfuqizimi i Speciales, këto do të ishin pasojat

Analisti Daniel Serwer, studiues në Qendrën tha për Marrëdhënie Transatlantike në Universitetin, Johns Hopkins tha për Zërin e Amerikës, se nuk do të ishte një vendim i matur shfuqizimi i ligjit për Gjykatën Speciale për krime lufte. Serwer komentoi edhe ...

Read More »

​Intervista – Shaban Murati: Forca e lobit rus në Shqipëri është më e madhe nga sa ne e kemi menduar

Në Tiranë, diplomati dhe studiuesi Shaban Murati thotë se Rusia ka shtrirë influencën e saj jo vetëm në ato që mund të konsiderohen si shtete sllave në rajonin e Ballkanit por dhe në Shqipëri. Në një intervistë për Zërin e ...

Read More »

Nipi i Mehmet Pashë Derrallës: Gjyshi im ishte krahu i djathtë i Ismail Qemalit, por është lënë në harresë me dashje!

Nga Valeria Dedaj Nipi i Mehmet Pashë Derrallës, ministrit të parë të Luftës, në qeverinë e Përkohshme të Shqipërisë, rrëfen kontributin e gjyshit të tij në shpalljen e Pavarësisë. Genc Derralla shprehet se institucionet nuk i kanë dhënë vëmendjen që ...

Read More »

Qosja: Shqipëria dhe Kosova po shkojnë drejt bashkimit

Akademik Rexhep Qosja thotë se Shqipëria dhe Kosova po shkojnë drejt bashkimit mes vete. Në një intervistë me Rudina Xhungën në Vizion Plus, Qosja ka thënë se një bashkim në mes të dy vendeve do të sillte vetëm të mira ...

Read More »

Eduard Kukan: Presim peshq të mëdhenj nga reforma në Shqipëri

Në një intervistë ekskluzive për ABC News, raportuesi në hije për Shqipërinë, Eduard Kukan ka deklaruar, se institucionet europiane po përdorin një retorikë shumë pozitive, konstruktive dhe të bukur për anëtarêsimin e vendeve të Ballkanit, por kjo duhet vijuar me ...

Read More »

Alexandër Arvizu: Akuzat për Tahirin, serioze. Ilir Meta ishte zgjedhja e duhur për President

Kjo është intervista e parë e Alexandër Arvizu për një media shqiptare pas largimit nga Departamenti i Shtetit. Në të shfaqen hendeqet e një interviste via email (te mungesa e pyetjeve pasuese), por gjithsesi është një bisedë, që është munduar të kapet te ...

Read More »

Fleckenstein: SHBA po ndjek me vëmendje hetimin për Tahirin

Në një intervistë ekskluzive për ABC News, raportuesi per Shqipërinë, Knut Fleckenstein, deklaron se nuk ka rrugë tjetër përveçse hapjes së dritës jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Ai shpreson që shtetet anëtare do ta ...

Read More »

Intervistë: Me humanisten dhe veprimtaren kolosale Behide Hasanaj

Intervistë Me humanisten dhe veprimtaren kolosale Behide Hasanaj Intervistoi: Arta Nikqi Pjesën e parë të këtij nëntori e kalova në Zvicër, në vizitë te humanistja e palodhur e këtyre dhjetëvjeçarëve të trazuar. Redaktore e librit të Behides ”Një jetë veprimtari ...

Read More »

Shefja e ONM, Calavera: Të gjithë do të kalojnë në skanerin e vettingut. S’do të jetë proces i lehtë

Vettingu lidhet me të ardhmen e qënieve njerëzore dhe duam të jemi të sigurtë që gjithë puna që po bëjnë institucionet është shumë rigoroze, e ndershme dhe e ekuilibruar, – thotë Genoveva Ruiz Calavera. Në një intervistë të botuar sot ...

Read More »

Kryemadhi: Rama ka kërcënuar ambasadorët, u bën presion me letra

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi deklaroi mbrëmjen e sotme se kryeministri Edi Rama ka kërcënuar të gjithë ambasadorët e huaj që janë në vendin tonë, me vendet e tyre të punës. Në një lidhje nga studio e ...

Read More »