Kuriozitete

Njihuni me rivalen e Grida Dumës (Foto)

Anëtarja e Partisë Demokratike në Shqipëri, Grida Duma, është goxha e njohur dhe e vlerësuar në Kosovë. Jo vetëm për faktin që është politikane, por edhe si publiciste dhe një grua ku shumë mirë janë të gërshetuara bukuria dhe mençuria. ...

Read More »

Ja besytnitë që frikësojnë shqiptarët! Çfarë thotë legjenda për to

Si çdo popull tjetër edhe në shqiptarët kemi bestytnitë tonë në të cilat besojmë. Ja disa nga bestytnitë në të cilat ne besojmë verbërisht. Kur macja e zezë “të pret” rrugën Nëse duke e kaluar rrugën, qoftë në këmbë apo ...

Read More »

Fshati ku qiraja kushton vetëm 88 cent në vit

Në një fshat gjerman të quajtur Fuggerei qiraja nuk është ngritur që nga viti 1520. Banimi atje kushton vetëm 88 cent për një vit të tërë. Banesat në zonë kanë hapësirë nga 45 deri në 65 metra katrorë (500-700 metra ...

Read More »

Lypësi që u bë një milioner donte ta shpërblente zonjën që i ndryshoi jetën, por ajo nuk pranoi

25 vjet më parë, 17-vjeçari Ai Rongfeng la fshatin e tij me dy miqtë e tij dhe u nis për në ‘Taizhou City’ në provincën Zheijang të Kinës. Ai Rongfeng ishte i vendosur për të gjetur një punë në qytet ...

Read More »

“Miss & Mister Kids Talent” hap dyert për konkurim

Pas shumë suksesesh në fushën e modelimit, kompania e mirënjohur “Moda City-Ferizaj” merr ftesën për pjesëmarrje në eventin botëror të modës për fëmijë “Festival Model & Talent World”. Ky mega event zhvillohet në Antali të Turqisë duke filluar nga 21 ...

Read More »

Vetulla të bukura e natyrale vetëm në “Fenix Studio

Që në kohët e hershme sistemimi dhe zbukurimi i vetullave ka qenë prezent në jetën e femrave. Që në epokën e lashtë egjiptiane Kleopatra është shembulli konkret i të bërit të vetullave, por ndryshe nga Cleopatra, femrat moderne tani kanë ...

Read More »

A e dini çfarë ndodh nëse e shkruani këtë numër në Google?

Google është motori i kërkimit më i shpejtë dhe më i përdorur në botë. Teknologjia prapa këtij motori mundëson që brenda pak sekondave të shfaqen miliona të dhëna me një kërkim të thjeshtë. Ajo çfarë po i habit kohët e ...

Read More »

Kryeministri që shkoi për të notuar dhe nuk u kthye më kurrë

Frika e tij më e madhe ishte se vdekja do të mbulonte gjithçka që kishte bërë gjatë jetës. Kryeministri australian Harold Holt u zhduk. Këto ishin fjalët që shpërthyen në mediat australiane më 17 dhjetor 1967 – dita kur Holt ...

Read More »

Temperatura -62 gradë e prish edhe termometrin në fshatin më të ftohtë në botë

Fshati më i ftohtë në botë, Oymyakon në Siberi, gati ka thyer rekordet. Temperatura mesatare gjatë muajit Janar në fshatin rus është -50C, por këtë vit termometri i ri elektronik ka regjistruar -62 C. Stacioni meteorologjik në “Ujin e ngrirë” ...

Read More »

Lopët kanë kartë identiteti dhe policët paguhen për mustaqet, çudira nga India (FOTO LAJM)

India është padyshim një nga vendet më interesante në botë. Ky vend gjithmonë na impresionon me traditat dhe kulturën e saj, dhe është një sekret për shumicën e të huajve, përcjell albeu.com. Shihni fakte të mahnitshme në lidhje me vendin ...

Read More »