Rajoni

Rajoni

Serbët e Kosovës i ri-regjistrojnë automjetet, i vendosin targat “KS” dhe “RKS”

Zëvendësministri serb i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Milan Radojeviq, thotë se të gjithë qytetarët, të cilët janë pronarët e automjeteve me targa “KM”, “PR”, “GL” mund t’i ri-regjistrojnë ago me targa “KS” apo “RKS”. “Një nga kushtet ...

Read More »

Erë lufte në Ballkan, në Shqipëri nis lëvizja e mjeteve të blinduara (Foto)

Udhëtarët në rrugën Tiranë –Durrës janë surprizuar sot kur në autostradë kanë parë qarkullim të mjeteve të blinduara të ushtrisë. Edhe pse nuk ka një komunikatë zyrtarenga Ministria e Mbrojtjes, besohet se mjetet e reja të blinduara të jenë pjesë ...

Read More »

“Zbrazet” Kosova, qytetarët mësyjnë bregdetin shqiptar

Që në mëngjes herët pati radhë të gjata nga qytetarët e Kosovës që shkojnë për të pushuar në Shqipëri. Qindra automjete dhe qytetarë të Kosovës kaluan Morinën në orët e para të së shtunës. Radhët e gjata ishin deri në ...

Read More »

Kosova mund të bëhet me dy kryeqytete

Miratimi i projektligjit për Kryeqytetin e Republikës së Kosovës, mund t’i prodhojë dy kryeqytete, njëri administrativ e tjetri historik. Në ndryshimet e bëra më 10 prill, Komisioni Parlamentar për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media, nenit 4 i ka shtuar ...

Read More »

MPJ reagon ndaj Serbisë për mos-vendosjen e flamurit të Kosovës nëpër panaire

Ministria e Jashtme me anë të një komunikate ka kritikuar shtetin e Serbisë në lidhje me lojën me simbolet shtetërore në panairet e ndryshme ekonomike. Ky reagim erdhi pas lajmeve se Serbia nuk lejon flamujt e Kosovës në panaire, kurse ...

Read More »

I hodhi mbeturinat në rrugë, 100 euro gjobë vitiasit

Kushdo që hedh mbeturinat në rrugë dhe në vende jo të duhura apo në mjedis të hapur do të gjobitet. Këtij rregulli nuk i ka shpëtuar një banor i Vitisë. Me 100 euro gjobë është dënuar së fundmi një qytetar ...

Read More »

Falje gjaku në një xhami në Gjilan! Nga emocionet, një personi i keqësohet gjendja (FOTO)

Në xhaminë e lagjes Arbëria të Gjilanit familja Halimi dhe familja Rama kanë falur gjakun njëra-tjetrës. Mirëpo, pak para se t’i zgjasnin duart dy familjet, njëri prej personave është emocionuar dhe të njëjtit i është keqësuar gjendja, shkruan Indeksonline. Ndryshe, ...

Read More »

Delawie: Qeveria që respekton të drejtat e qytetarëve, mjeti më i mirë i paqes

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Greg Delawie, ka thënë se qeveritë që respektojnë të drejtat e qytetareve të tyre, mbesin mjeti më i mirë për prosperitet, lumturi njerëzore dhe paqe. “Qeveritë që respektojnë të drejtat e qytetareve të tyre, mbesin ...

Read More »

“Shpërthen” Topalli ndaj Bashës: Hileqar, duhet të largohesh nga drejtimi i partisë

Dje në mbrëmje u mbajt Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike, aty ku pas 4 orësh debate u vendos që të miratohen edhe ndryshimet në statutin e ri. Si përfundim u vendos që kryetari të mos shkarkohet edhe nëse i humbet ...

Read More »

“A do të arrestohesh nga SHBA-ja?” Sajmir Tahiri: Edhe unë atë pres!

Sajmir Tahiri u rikthye në qendër të vëmendjes një ditë më parë në Parlament, ku shkoi për herë ta parë pas 6 muajve mungesë. I ftuar në emisionin ‘Zonë e Lirë’, ish ministri i Brendshëm ka folur për shprehjet e ...

Read More »