Magazina

Cilat janë ushqimet me zero kalori?

Kjo është e mundur me disa nga ushqimet e listuara më poshtë. Këto ushqime kanë aq pak kalori sa që trupi djegë më shumë kalori duke provuar që ti tretë se sa kaloritë që i kanë. Sidoqoftë çdo ushqim duhet ...

Read More »

Mos vdisni pa i provuar këto gjëra, të paktën një herë në jetë

Disa nga to duhet t’i realizoni para të 30-ve, kur jeni në moshën tuaj më të mirë Ju nuk duhet të keni miliona për të bërë disa veprime që e pasurojnë jetën tuaj dhe që përgjithmonë do të mbesin si ...

Read More »

Faktorët e brendshëm dhe të jashtëm që rrisin rrezikun e aborteve të përsëritura

Ato përditësojnë një dokument të vitit 2006 dhe janë zhvilluar nga një grup pune që përfshin gjinekologë me eksperiencë në mjekësinë riprodhuese, abort dhe aborte të përsëritura, trombofili dhe infertilitet mashkullor, si dhe një anëtare e Shoqatës së Aborteve në ...

Read More »

Qëndrimi në zyrë, si të luftoni dhimbjet e shpinës dhe kokës

Ata që ulen për një kohë të gjatë në një tavolinë për punë nuk i bëjnë mirë shëndetit , aq sa nga një studim i bërë në Itali 8 nga 10 punonjës kanë vuajtur ose vuajnë nga çrregullime të lidhura ...

Read More »

Nëse keni këto shenja, urgjent tek mjeku! Rrezikoheni nga një sëmundje vdekjeprurëse

Shenjat e kancerit janë të vështira për t’i vërejtur. Diarreja, humbja e peshës dhe dhimbja e shpinës mund të jenë shenja të kancerit të zorrëve. Shenjat tjera përfshijnë praninë e gjakut në urinë. Këto janë disa nga shenjat e hershme ...

Read More »

Ky është mëngjesi më i shëndetshëm

Sipas një studimi të kohëve të fundit, ushqimi më i mirë për të ngrënë për mëngjes është tërshëra. Ky studim përfshiu 36 burra dhe gra, të cilët u ndanë në tri grupe të ndryshme – grupi i parë konsumoi tërshërë ...

Read More »

Shkencëtarët: Humbja e peshës gjithmonë ka qenë e lehtë, mjafton të flini më shumë se zakonisht

Sipas një studimi të ri nga hulumtuesit e Londrës, ata të cilët e ndalin alarmin për të fjetur edhe një orë më shumë mund të përfundojnë duke konsumuar më pak sheqer dhe karbohidrate gjatë ditës, transmeton Telegrafi. Hulumtimet, të cilat ...

Read More »

Ju nuk e dinit, por kontraceptivët përdoren për disa arsye më të forta se parandalimi i shtatzënisë

Po një shifër e përafërt mendon se kontraceptivët janë bazikë për shëndetin e gruas. Arsyeja është sepse kontraceptivët nuk përdoren vetëm për kontrollin e shtatzënisë, por njihen si mjekime për shumë çrregullime qofshin këto hormonale ose jo. Një vëzhgim i ...

Read More »

Kjo erëz e zakonshme ndalon dhimbjen e dhëmbit tuaj në kohë rekord!

Ilaçet natyrale janë gjithmonë një zgjidhje ideale për shumë probleme shëndetësore, e veçanërisht për dhimbjen e dhëmbëve. Trumza është një prej përbërësve që ju duhet ta keni në shtëpi në rast se doni të lehtësoni dhimbjen e dhëmbëve. Është vërtetuar ...

Read More »

Kujdes, edhe vetëm një cigare në ditë rrezikon shëndetin tuaj

Kjo është ajo që del nga një studim i Institutit të Kancerit UCL të Kolegjit Universitar të Londrës, botuar në BMJ. Studiuesit analizuan 55 raporte, rezultat i 141 hulumtimeve midis viteve 1946 dhe 2015 dhe vlerësuan rrezikun relativ të pirjes ...

Read More »