Shëndeti

Shëndeti

Bie 22 kg në tre muaj, 22-vjeçarja tregon dietën sekrete

Një 22-vjeçare ka ndarë sekretin e saj pas humbjes së habitshme të 22 kg në vetëm tre muaj. Remi Ashten, nga Los Anxhelos që mburret me tre milionë ndjekës në dy kanalet e saj në YouTube, ka treguar përpjekjet e ...

Read More »

Këto janë shenjat që tregojnë se po plakeni

Mosha thuhet se është thjesht një numër, sepse rëndësi ka si ndihesh në shpirt. Vjen një moment që disa gjëra që keni bërë dikur, nuk i dëshironi më. Ekspertët kanë dhënë disa arsye që ndikojnë në mënyrën si ndiheni. Nuk ...

Read More »

Dhimbjet e barkut, shkaktarët dhe simptomat

Të gjithë kemi dhimbje barku herë pas here. Por, në disa raste, në varësi të simptomave që keni, mund të duhet që të vizitoheni tek një mjek. Ja cilat janë disa nga problemet shëndetësore që shkaktojnë dhimbje barku. Gastriti Lëngu ...

Read More »

Pse ruhen kaq gjatë frutat? Si piqen nëpër magazina

Supermarketet mund të na furnizojnë me pothuajse çdo lloj fruti, pavarësisht sezonit. Por në qoftë se frutat nuk kanë shijen që ju kujtohet nga fëmijëria juaj, mund të ndodhë që ajo të jetë ruajtur për një kohë kaq të gjatë, ...

Read More »

Kujdesi për lëkurën në stinën e pranverës

Pranvera tashmë ka ardhur dhe bashkë me të edhe rrezet e forta të diellit, të cilat janë mjaft të dëmshme për lëkurën. Me ardhjen e pranverës, lëkura ka nevojë për përkujdesje të veçantë. Në këtë periudhë këshillohet një pastrimi i ...

Read More »

Shkenca i kthehet mjekësisë popullore, me bimët e Shqipërisë, Kosovës dhe Amerikës Latine

Përhapja shumë e shpejtë e “mikrobeve vrasës”, të cilët janë rezistentë ndaj pothuajse të gjithë antibiotikëve të zakonshëm, ka rënë një këmbanë alarmi mes shkencëtarëve. Nën këtë rrezik, mjekësia moderne po kërkon inovacion dhe kura alternative për infeksionet agresive. Një ...

Read More »

Shenjat e para që tregojnë se jeni shtatzënë

Lajmi më i gëzuar dhe më emociounues që mund të merrni ndonjëherë është se jeni shtatzënë. Kohë më parë, konfirmimi i një shtatzënie nuk ishte aq i thjeshtë sa në ditët e sotme. Ose duhet të hamendësonit datën e periodës ...

Read More »

Tretja me probleme, kura “nxitëse” me shurup dëllinje

Urinimi dhe tretja me probleme, kura “nxitëse” me shurup dëllinje Dëllinja e kuqe është një frut me vlera të larta ushqyese. Është shumë e vlerësuar në mjekësinë popullore dëllinja (lat. juniperus communis), e cila është përdorur ndër shekuj për shërimin ...

Read More »

Ngrënja e peshkut i bën mirë inteligjencës së fëmijëve

Fëmijët që hanë peshk vetëm një herë në javë kanë koeficiant më të lartë të intelegjencës. Kështu thotë një studim i ri, nga Universiteti i Pensilvanisë, njofton Klan Kosova. Konsumimi i ushqimeve të detit të paktën një herë në javë ...

Read More »

Rrahjet e shpeshta të zemrës, ja çfarë duhet bërë

Një rrahje zemre e parregullt quhet aritmi, e cila nuk është e njëjtë me pulsin e çrregullt. Në fakt, nuk është e thënë që të ndodhin të dyja së bashku. Norma e pulsit të zemrës është nga 50 deri në ...

Read More »