Teknologji

Teknologji

Detaje të reja në Samsung Galaxy Note 9

Galaxy Note 9 duhet të ketë një ekran më të madh se më parë dhe të ketë një bateri më të fortë. Ne kishim raportuar që Samsung Galaxy Note 9 mund të lëshohej në korrik ose gusht, sepse Galaxy S9 ...

Read More »

Instagram do t’i lejojë përdoruesit të shkarkojnë kopje të të dhënave të tyre

Instagram po ndërton mjetin e saj të transportueshmërisë së të dhënave, i cili do të lejojë përdoruesit të shkarkojnë një kopje të gjithçkaje që kanë ndarë ndonjëherë në platformë, të ngjashme me mënyrën se si funksionon shërbimi i transportueshmërisë së ...

Read More »

Një fluturim i rrezikshëm me avion F16 (Video)

Avionët që fluturojnë me shpejtësinë më të madhe se zëri, vërtetë nuk kanë se pse lëvizin aq afër tokës. Forcat ajrore amerikane kanë publikuar filmimet e një avioni F-16 mbi Japoni. Avioni është nisur nga baza ajrore Misawa, e aviomekanikët ...

Read More »

Modelet e vjetër të celularëve Nokia do t’ju bëjnë nostalgjikë (FOTO)

E gjithë bota mund të jetë në pëllëmbë të dorës tuaj me smartfonët modernë, por kjo ishte një histori e ndryshme në fund të viteve 1990. Lartësia e teknologjisë së telefonisë celulare ishte në gjendje të shkruante tekste mbi 160 ...

Read More »

Teknologjia lë pa punë edhe gomerët

Dikur ishin një kafshë fisnike, e respektuar nga njeriu, që e shfrytëzonte atë në transport, bujqësi dhe në shumë aktivitete të tjera të përditshmërisë së vet. Por sot, teknologjia, ashtu si shumë gjëra të tjerë ka nxjerrë “demode” edhe gomerët. ...

Read More »

Makina e parë SUV nga Aston Martin, do të lëvizë vetëm me benzinë (FOTO)

Kur Aston Martin e prezantoi për herë të parë modelin DBX, u tha se është një SUV tërësisht elektrik. Por, në industrinë e automobilizmit planet gjithmonë ndryshojnë, ndërsa as emrin nuk do ta ketë të njëjtë. SUV-i i parë nga ky prodhues ...

Read More »

Kërkesat nuk rriten, Apple shkurton prodhimin e iPhone X

iPhone X nga Apple është sot për sot celulari smartfon më shtrenjtë në treg, duke filluar nga $1.000. Por çmimi mund të jetë faktori kryesor pse kërkesat e iPhone X kanë qënë shumë të ulëta, raporton TechSot.Al. Gjigandi Apple është mësuar gjithmonë ...

Read More »

E FUNDIT! VW, BMW dhe Mercedes Benz në telashe, Gjermanët edhe një herë në krye të skandaleve

Sipas raporteve të TechSot.Al, tre prodhuesit më të mëdhenj Gjermanë, Volkswagen, BMW, dhe Mercedes Benz janë përsëri në krye të skandaleve, për shkak të testeve që këto tre kompani kanë kryer mbi majmunët. Duket se kompania më ‘në faj’ është Volkswageni, ...

Read More »

Eksperti i makinave: “Kompania Tesla do falimentojë, nuk ka kuptim!”

Bob Lutz, veterani i industrisë së makinave, i cili ka punuar për kompani të mëdha si BMW, Ford, Chrysler, dhe General Motors, ka dhënë disa të vërteta të hidhura përsa i përket kompanisë Tesla. Lutz është 85 vjeç, dhe është me të ...

Read More »

BMW gati të rivalizojë Tesla-n, me fouristradën 700 km/karikim

Kompania gjigande Gjermane BMW ka në planet e saj ndërtimin e një makine elektrike të tipit fouristradë, që shkon deri në 700 kilometra me një karikim, raporton TechSot.Al. Rivali kryesor i kësaj makine sigurisht që do të jetë kompania Amerikane ...

Read More »