Tregime të moçme Shqiptare

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër

Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! E mërkurë, ora 8.00. Arrita në kohë në takimin me prindër në shkollën e djalit tim – “Mos harroni të vini nesër në takim, është e detyrueshme!” – Kjo ...

Read More »

Historia e bujkut të mençur dhe mbretit që përloti botën. Lexojeni dhe do merrni mësimin më të mirë për jetën

Një mbret kishte dalë për të shëtitur dhe pa një bujk që po lavronte tokën. Ai vërejti se bujku ishte i gëzuar dhe i lumtur. Ai pyeti bujkun dhe i tha: -O ti njeri, po të shoh, se je i ...

Read More »

Legjenda e Beratit ne lidhje me Malin Tomorr dhe Shpirag 

Ata ishin dy vellezer te shquar per trimerine dhe bukurine e tyre. Sndaheshin kurre nga njeri tjetri,Bashke nepe luftra bashke ne gezime dhe hidherime ! por ja erdhi nje dite,qe ndodhi gjema!! Tomorri rastesishte njifet me Osumen, yllin e bukurise ...

Read More »

SHABAN TAHIRI – RUGOVA NGA CARRALLUKA DHE FADIL HOXHA

Kishte pas ardh Fadil Hoxha në katundin Carralukë dhe kerkon që të dalin tanë burrat e katunit se don me ju mbajt nji fjalim. Carraluka katund i vogël dhe aty nuk shkojnë kater pes burra. Fadili shef se ka pak ...

Read More »

MENDJA E MADHE

Në një kuvend të burrave, hyri me pakë vonesë edhe Shaban Hoxha i Isniqit. Ishte vonuar pak dhe, natyrisht, plakun e mençur e pret kuvendi. Mirëpo, një mendjemadh i Strellcit, me mustaqe të holla si bishti i miut, që ja ...

Read More »

XHEMAL ABRIA DHE DREJTËSIA

Xhemal Abrin e thërrasin që ta zgjedh nje konflikt midis dy familjeve në nje katun, dhe kur dojnë të nisen Xhemali ndalet dhe fillon te flasë me vete, kështu: Apo shkon ti apo shkoj unë? Te dy nuk mund te ...

Read More »

LEGJENDA PËR MUAJIN E PLAKAVA

/Material i shkëputur nga libri : ISMET JONUZI-KROSI, STUDIM ETNOLOGJIK NGA TREVA E POLLOGUT “TAKIMI ME SHEKUJT” (MITET DHE BESIMET), Shtypshkronja “LUMA”-Tetovë, 2008…/  Legjenda për Muajin e Plakave apo Plaka që u shndërrua në gur është gojëdhëna e cila në ...

Read More »

Mallkimi i nënës (Tregim)

“Mallkimi i nënës, të zë!” Populli Që mallkimi i nënës të zë, unë jo vetëm që jam i bindur, por këtë gjë e kam bërë si fakt të kryer tek të gjithë nxënësit që u kam dhënë mësim. U binda, ...

Read More »

Tregim: A ju besohet politikanëve?!

Tregohet se një autobus me parlamentare u rrezua diku larg qendrave te banimit dhe policia u vonua 24 ore për te mbërritur aty. Kur policia arriti ne vendin e aksidentit, pa një fshatar qe i kishte varrosur te gjithë parlamentaret. ...

Read More »

E bija e henes dhe e diellit!

E bija e henes dhe e diellit! Na ishte njehre diku ne nje fshat nje gjuetar trim qe jetonte vetem nenen e tij. Nene e bir jetonin ne varferi dhe djali e nxirrte buken e gojes vetem me gjueti ne ...

Read More »