Home » Kuriozitete » Fëmijët e lindur nga nënat 40-vjeçare, më pak të zgjuar

Fëmijët e lindur nga nënat 40-vjeçare, më pak të zgjuar

Loading...

Studimi i ri zbulon se, fëmijët e lindur nga nënat që kanë qenë në 30 vjeç, kanë mundësi të jenë më të mirët në klasë. Por, e njëjta nuk ndodhë edhe me ata fëmijë, që kanë lindur kur nënat e tyre ishin në të 40-tat.

Ata janë më pak të zgjuar dhe trupi i tyre është i prirë për mbipeshë. Këtë përfundim e kanë sjellë zyrtarë nga Shkolla Ekonomike e Londrës, në bazë të një hulumtimi me 18,000 fëmijë.

Studiuesit kanë shikuar të dhënat e fëmijëve, duke marrë parasysh, moshën e nënës së tyre, se kur ajo ka lindur, shkruan Telegrafi. Femrat që lindin në të 30-at, janë më të freskëta dhe të relaksuara, ndërsa të ardhurat dhe shkollimi saj nuk mungojnë.

Sipas studimit, gratë që kanë lindur fëmijë, pas viteve të 40-ta, del të jenë më të lodhura, derisa kujdesi tyre mbi fëmijën, lë për të dëshiruar.

About Kohanews

x

Check Also

Gazeta zviceriane publikon listën me 10 shqiptarët më të famshëm në botë

Loading... Gazeta zviceriane “Blick” ka renditur në ...

Fermeri gjenë 600 milion dollarë duke punuar arën, nuk do besoni se çfarë bëri me to… (FOTO+VIDEO)

Loading... Ky fermer as nuk ëndërronte të ...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Loading...