Home » Receta » Gorabie me miell misri

Gorabie me miell misri

Loading...

Perbersit: 

4 veze …
1 gotë (2dl.) Sheqer
1 gotë vaj
1 gotē miell misri
3 gota miell gruri..
1 pluhur per pjekurina
2 luge kakao ..(per njeren pjese te gorabieve )
Sheqer pluhur per zbukurim

Vezet rrihen me sheqerin derisa te shkumbezohen … shtojme vajin… dhe vazhdojme me perzierjen … shtojme miellin e misrit ..miellin e grurit dhe pluhur per pjekurina…

E punojme brumin me duar ..dhe e ndajme ne dy pjese… njeres pjese i shtojme dy luge ( gjelle) kakao…
Nga te dy brumnat formojme bashke toptha te vegjel dhe i bashkojme … i radhisim ne nje tave te shtruar me leter kuzhine…
Gorabiet i pjekim ne 200 grad per 20 minuta …

About Kohanews

x

Check Also

Si të gatuajmë tiramisu

Loading... Përbërësit: 5 kokrra vezë 1 filxhan ...

A dëshironi vezë të tilla? Ja si mund ti bëni

Loading... Nuk duket diçka shumë e jashtëzakonshme, ...

Loading...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com