Home » Fillim » “Krahu i djathtë” i Thaçit nuk arrin të bëhet deputet

“Krahu i djathtë” i Thaçit nuk arrin të bëhet deputet

Loading...

Karrierën politike e nisi menjëherë pas luftës si këshilltar i kryeministrit për marrëdhënie ndërkombëtare në vitin 1999-2000.

Si pjesë e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), ai mori besimin e qytetarëve për pesë mandate rresht, që nga viti 2001,2004,2007, 2010 dhe 2014.

Ai ishte ‘krahu i djathtë’ i tashmë ish-liderit të PDK-së, Hashim Thaçi, i cili tash është president i Republikës së Kosovës.

Për tri mandate ishte zëvendëskryeministër dhe dy herë ministër i Drejtësisë.

Fillimisht këtë pozitë e nisi gjatë kohës sa ishte kryeministër ‘shefi’ i tij i partisë, Hashim Thaçi më 2008-2011.

Në zgjedhjet tjera parlamentare po ashtu, Hajderin Kuçi, mori pozitën e zëvendëskryeministrit, por kësaj here edhe diçka më shumë – u bë ministër i Drejtësisë, dhe në të njëjtën kohë ushtronte të dy funksionet.

Nuk mbeti keq as në zgjedhjet parlamentare të 2014-s. Mori pozicionin e njëjtë – zv/kryeministër dhe ministër i Drejtësisë. Por kësaj here në krye të qeverisë nuk e kishte ‘shefin’ e partisë. Tash ishte zëvendëskryeministër i Isa Mustafës, partnerit më të madh të koalicionit qeverisës.

Në cilësinë e anëtarit-ekspert, Hajderin Kuçi mori pjesë edhe në bisedimet në Vjenë mes Kosovës dhe Serbisë për statusin e Kosovës, me përfaqësim ndërkombëtar më 2005-2007.

Me gjithë këtë kontribut ndaj vendit dhe partisë së tij, PDK, Hajderin Kuçi nuk arriti të jetë pjesë e legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës.

Madje Kuçi ka marrë shumë pak vota në rajonin e Pejës, prej nga edhe vjen ai.

Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2014 Kuçi kishte marrë mbi 12 mijë vota, kurse më 11 qershor ai mori mbi 800 vota.

About admin

x

Check Also

Mali i Zi gjen rezerva gazi në detin Adriatik – Dy blloqet pranë kufirit me Shqipërinë

Loading... Dy blloqe në det të hapur ...

Mbi 1,5 milion qytetar të Maqedonisë shfrytëzojnë internetin

Loading... Në Maqedoni interneti përdoret nga 1.503.000 njerëz ...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Loading...