Lopët kanë kartë identiteti dhe policët paguhen për mustaqet, çudira nga India (FOTO LAJM)

Loading...

India është padyshim një nga vendet më interesante në botë.

Ky vend gjithmonë na impresionon me traditat dhe kulturën e saj, dhe është një sekret për shumicën e të huajve, përcjell albeu.com.

Shihni fakte të mahnitshme në lidhje me vendin e erëzave që do të tregojnë Indi nga një anë krejtësisht e ndryshme.

1. Ka 6 sezone në Indi.

Sipas kalendarit Hindu, në Indi ka 6 sezone: vera, vjeshta, dimri, pranvera, sezoni i monsonit dhe sezoni i dimrit.

2. Indianët tundin kokat për të thënë “dakort”.

Në vend të shprehjeve të zakonshme, indianët tundin kokat e tyre nga njëra anë në tjetrën kur duan të bien dakort për dicka. Për ne, kjo mund të duket si një dënim sesa një përgjigje që do të thotë “po”.

3. India është vendi më i madh vegjetarian në botë.

Vegjetarianizmi është një nga tiparet tradicionale të hinduizmit dhe për këtë pothuajse 60% e indianëve janë vegjetarianë. India gjithashtu ka përqindjen më të ulët të konsumit të mishit për kokë banori.

4. India është vendi më i madh anglez në botë.

Në Indi ekzistojnë 2 gjuhë zyrtare: indiane dhe angleze. Për më tepër, qeveria pranon 17 gjuhë të tjera. Ka 1.650 dialekte të gjetura anembanë vendit.

5. Ajri është i ndotur.

Ekziston një problem i ndotjes së ajrit në të gjitha qytetet e mëdha, dhe shkarkimet e makinave shkaktojnë vështirësi në smog dhe frymëmarrje midis qytetarëve dhe vizitorëve. Vetëm një ditë në Delhi apo Mumbai është e barabartë me pirjen e duhanit prej 100 cigare.

6. Të gjitha fetë kryesore të botës gjenden në Indi.

Megjithëse 80% e indianëve janë adhurues hinduizëm, vendi përfshin të gjitha fetë e botës. Ju mund të takoni ndjekësit e krishterimit, judaizmit, budizmit, xhainizmit, sikhizmit dhe feve të tjera atje.

7. Familja më e madhe në botë jeton në Indi.

Familja më e madhe në botë jeton në Indi. Ky burrë ka 39 gra dhe 94 fëmijë.

8. Dita e Fëmijëve

Dita e Fëmijëve festohet në Indi më 14 nëntor, 9 muaj pas Ditës së Shën Valentinit.

9. Policia paguhet për mustaqet e tyre.

Punonjësve të policisë indiane u jepet pagesa bonus nëse kanë mustaqe. Kjo ide është argumentuar se mustaqet i bëjnë burrat më të respektuar dhe të gjallë. Për më tepër, kjo është një tipar thelbësor i folklorit indian.

10. Monedha indiane

Të huajve u ndalohet të marrin me vete monedhën vendase (rupi) kur ata largohen nga India.

11. Lopët kanë karta identiteti.

Në West Bengal, një shtet indian, çdo lopë duhet të ketë një letërnjoftim me një foto.

12. Është vendi i erëzave.

70% e të gjitha erëzave që ofrohen në tregun botëror janë prodhuar në Indi.

13. Popullsia

Aktualisht, popullsia e Indisë është duke iu afruar 1.5 miliardëve. Është më e lartë se kudo tjetër në të gjithë hemisferën perëndimore.

Sipas OKB-së, India së shpejti do të jetë në gjendje të kapërcejë Kinën.

14. Shkurorëzimet

Vetëm 1 martesë nga 100 përfundon me divorc në Indi. Është një nga normat më të ulëta të divorcit në botë.

15. Gratë mund të jenë shumë të pasura.

Gratë indiane kanë 11% të arit në botë. Kjo është më shumë sesa rezervat e kombinuara të SHBA, Zvicrës, Gjermanisë dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar.

16. Ata e refuzuan qytetërimin.

India kontrollon Sentinel Island, një territor që mbetet pothuajse i paprekur nga qytetërimi modern. /albeu.com/

x

Check Also

E rrallë / Në Dubai hapet spitali për…deve

Loading... Devet kanë rëndësi të veçantë për ...

Shqiptari që e ndërtoi fluturaken e parë në vitin 1899 (VIDEO)

Loading... Një fluturake e tillë u ndërtua ...

Loading...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com