Home » Lajme » Bota » Parimet e dyfishta në disa media: Kur sulmuesi është musliman quhet terrorist!

Parimet e dyfishta në disa media: Kur sulmuesi është musliman quhet terrorist!

Loading...

Pas sulmit të sotshëm në afërsi të një xhamie në Londër po del në pah edhe një detaj tjetër. Mënyra se si po raportojnë disa prej mediave kryesore britanike për ngjarjen. Në rrjetet sociale tashmë kanë nisur të publikohen edhe krahasimet, shkruan SHENJA.

Siç pritet, disa media janë të prirura për të lidhur muslimanët dhe fenë islame me termin terrorizëm. Një rast i tillë reflektohet edhe në mënyrën se si ka raportuar gazeta “Mirror” për sulmin me makinë të bërë në një urë në Londër para disa javësh. Në titull shkruhet: Shoferi musliman, duke u theksuar përkatësia fetare e sulmuesit…

Në anën tjetër, për sulmin e sotshëm në një xhami në Londër, e njëjta gazetë, në titull thjesht përmend se një person është arrestuar pasi ka kryer sulm në xhami. Është përdorur ky titull edhe pse disa media tjera në titull kanë përmendur se sulmuesi kishte deklaruar se do t’i vriste të gjithë muslimanët. /SHENJA/

x

Check Also

Franca e ka përshëndetur Marrëveshjen për fqinjësi të mirë mes Maqedonisë dhe Bullgarisë

Loading... Franca e ka përshëndetur Marrëveshjen për ...

Pence sfidon Rusinë nga Mali i Zi: Ballkani është i Perëndimit

Loading... Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, mbërriti për ...