959759080793382_970761906359766

Tirana qytet i Kultures dhe artit

Tirana qytet i Kultures dhe artit,ne keto dite te nxehta vere .Vlojne aktivitetet te shumta dhe filmike
Filmi I metrazhit te fjate dram ,,Parajsa e Zez,, tani me po fillon te behet realitet. Ne regji te Regjisorit dhe ideatorit , aktorit te shum filmave nderkomtar Sokol Martin Pepkolaj. Nje ide per senzibilizimin e paqes dhe siguris stabilitetit ne ballkan. Mesazh perms filmitartit kinematografik me nje shkendi drite per paqen dhe parandalimin e krimit.ky film priter te ket suksese te mdha.
Tani me jan duke u bere pregaditjet e para. Drejt Tiranes jand duke ardhur artist nga mbar Evropa, nga te gjitha trojert shqiptare dhe nga SHBA holivudi. Sot mbrrin ne Tiran aktori I famshem holivudjan Randll Paul.
Ideatori,regjisori I filmit ,,Parajsa e Zez,,Sokol Martin Pepkolaj ne nje intervist eksluzive rrefen :
Pytje: Kur do te mbrrij aktori I holivudit ne tirane?
Pergjifjeja: Jemi ne pritje te mbrrij sonte ne mbremje.
Pytje: Cili eshte roli I tij ne casting te filmit Parajsa e zeze?
Pergjigjeje : Kordinator.
Pytje : A do te marrin pjes edhe aktor nga Europa?
Pergjigjeje: Do te marrin pjes me shum producent gjerman francez dhe italjan .po ashtu edhe aktor.
Pytje : Nga trojet shqiptare pritni te marrin pjes ne casting?
Pergjigjeje: Presim dhe jane te ftuar dhe te mirseardhur aktor nga te gjitha trojet shqiptare.
Pytje: Ne pika te shkurta a mund ten a rrefeni per tematiken e filmit:
Pergjigjeje: eshte nje filme dramatic qe trajton, lidhjet e fenomeneve teroriste me ekstremizmin fetar si dhe ndikimin e tij ne familje dhe shoqeri. Jep nje mesazh shum njerzor dhe human qe besimet fetare te qfardo ngjyre qofshin ato dhe besimin ne zot, nuk na mesojm qe te vrasim apo te kryejm akte terroriste.Ato na mesojn qe te jemi me human dhe ti duam njerzit pavarsishte besimit fetar qe ato perkrahin.
Pyetje: Nga u frymezuat per iden e keti filmi?
Pergjigjeje: Nga realiteti I hidhur qe po zgjerohet ne gjith boten dhe parandalimet e tij jan shum te ngadalta. Nje mesazh permes artit filmik per ta ngritur senzibilizimin kunder ketyre dukurive negative.

Gazetari ilir Berisha
Tirane

x

Check Also

IRENE PAPAS: JAM SHQIPTARE… PELOPONEZI ËSHTË PËRPLOT ME SHQIPTARË

Irene: «Im atë, i cili ishte një ...

5 janar 1555 përvjetori i botimit të Mesharit të dom Gjon Buzukut

Si sot, më 5 janar 1555, prifti ...